fancoil-servisi

Fan-coil Servisi


Firmamız Fan-coil servisi olarak bir çok iş yapmış ve tecrübesine tecrübe katmıştır.Sürekli kendini geşiltiren ve yeniliklere ayak uyduran Mk Mekanik Fancoil klima unitesinde profesyonel ve işini daima sevrek yapan bir firmadır.

Fan-coil Nedir?

Temel prensip olarak içerisine sıcak su aldığı zaman sıcak, soğuk su aldığı zaman soğuk üfleyen cihazdır. Üflemeyi ise içinde bulunan fan yardımı ile yapar. İçeri giren akışkan kılcal borulardan geçerken hemen arkasındaki fan üfleme yapar Başka bir değişle Fan coil ünetesi FCU (Fan Coil Unit ), bir odayı kanal sistemine bağlamadan ısıtmak veya soğutmak için bir fan ve bir fan kullanan bir cihazdır. İç mekan havası, bobinin üzerinde hareket eder ve odayı dışarıya itmeden önce havayı ısıtır ya da soğutur. Akışkan sıcak ise sıcak üfler soğuk ise soğuk üfleme yapılır. Böylece odanın havası istenilen rejime getirilmiş olur.

Fancoil’ler iki tipte işlenirle

2 Borulu Fancoiller : Uzerinde tek coil bulunan fan coil tipidir. Tercih edilmesinin nedeni daha ucuz olmasıdır. Aynı anda ısıtma veya soğutma işlemlerinden birini yapabilir. Bu tip fancoiller özellikle geçiş dönemlerinde işletmede büyük sıkıntılara sebep olur.

4 Borulu Fancoiller : Uzerinde 2 coil bulunan fancoil tipidir. Aynı anda ısıtma ve soğutma işlemini yapabilir.

Fan-coil seçi nasıl yapılır

Fan coil cihazları seçimi yaparken öncelikle kullanım amacı tam olarak belirlenir. Sistemden beklenti nedir? Ana maç ısıtmamı yoksa soğutmamı? Ya da her ikisi mi? Cihazların ısıtma ve soğutmadaki verim değerleri arasında çok büyük fark vardır buda seçimi etkiler. Fan coil cihazları kullanım amacına göre seçilir. Seçimde önemli olan diğer bir etken kullanıcının tercihleri ve mimari yapıdır. Birçok inan evinde iş yerinde ya da otelinde açıkta fan coil cihazlarını görmek istemez bu durumda kanallı tip fan coil cihazları asma tavan içerine monte edilir.

Referanslarımız