isi-pompasi-servisi

Isı Pompası Servisi


MK Mekanik olarak 6 yıllık tecrübemiz ile Isı Pompası Servisi Sektöründe ilerleyişimiz sektördeki firmalara göre hızla ilerlemektedir. Bunun nedeni işimizi düzgün ve kaliteli bir şekilde yapmamızdır.Sizlerinde Isı Pompası arıza bakım işleriniz varsa servisimizden yararlana bilirsiniz.

Isı Pompası Nedir?

Isı pompaları; doğada mevcut olan ancak sıcaklığı düşük olduğu için kullanamadığımız enerjinin sıcaklığını yükselterek kullanmamızı sağlayan cihazlardır. Isı pompaları bu işlemi klimalardaki gibi soğutma çevrimi sayesinde gerçekleştirmektedir. Yani sistemde kompresör ve soğutucu akışkan devresi mevcuttur. Hava, su ve toprak doğada bulunan ve bedava olan yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Bu enerji kaynaklarından en kolay bulunanı havadır. Bu sebeple günümüzde ısı pompalarında en fazla hava kaynaklı ısı pompaları tercih edilmektedir. Hava kaynaklı ısı pompaları, dış ortam havasındaki ısıyı çekerek yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanır. Sistem soğutucu akışkan içeren kapalı bir devreden meydana gelir. Buharlaşma, sıkıştırma, yoğuşma ve genleşme adımlarından oluşan, termodinamik bir döngü oluşturulur.

Isı Pompası Nasıl Çalışır?

Isı pompası sisteminde, kısılma vanası soğutucu akışkanı sıkıştırarak basıncını ve sıcaklığını düşürerek, doymuş sıvı fazına getirir daha sonra dış ortamda olan buharlaştırıcıda basıncı sabit kalarak ve sıcaklığı artarak tamamen gaz fazına geçer. Buradan da kompresöre girerek iç ortamda bulunan yoğuşturucu sıcaklığına ve basıncına sıkıştırılarak getirilir. Yoğuşturucuda da akışkan ısısını ısıtılmak istenen ortama atarak sıcaklığı düşer ve kısılma vanasına gelerek çevrimi tamamlar. Çevrim boyunca akışkan basıncını sadece kompresör ve kısılma vanası değiştirir. Yoğuşturucu ve buharlaştırıcı da sadece sıcaklık değişir.

climate-master-isi-pompasi

Isı Pompası Ne İşe Yarar?

Isı pompası ne işe yarar? Isı pompaları genel olarak ısıyı üretebilmek yerine taşımayı amaçlamaktadır. Bununla beraber ısının alınacağı bir ısı çukuruna ihtiyaç duyabilmektedir. Türkiye’de kullanılacak olan ısı pompalarının tamamı ısı çukuru olarak havayı kullanabilmektedir. Günümüzde havayı ısı çukuru şeklinde kullanacak olan ısı pompaları split tasarımlı klima ve çiller olarak isimlendirilir.

Hava kaynaklı ürünleri verimleri, dış hava sıcaklıklarının değişim durumlarına göre farklı değerler alabilmektedir. Verim değer durumlarının gün içerisinde dahi sabit kalmaması nedeniyle, işletme maliyetleri üzerinde beklenmeyen artışlar meydana gelmektedir. Bu verim değişim durumlarını tam olarak önleyen sıcaklığı sabit kabul edilebilecek ısı çukuru yer almaktadır. Bu amaçla kullanılacak olan sıcaklığı sabit kabul edecek olan ısı çukurları toprak ve su olarak yer almaktadır.

Toprak ve su kaynaklı ısı pompaları teknolojisi yeryüzünün derin noktalarında sıcaklıkların yıl içinde sabit kalması gerçeğine dayanmaktadır. Bahsedilecek olan derinlikte toprak tabakaları kış aylarında havadan çok daha sıcak, yazın ise daha soğuk olmaktadır. Toprak ve su kaynaklı ısı pompası sistemleri kış aylarında yeryüzünün alt bölgesinde ya da yer altı suları üzerinde depolanmış ısıları bina üzerinde ve yazın bina içerisinde yer alan ısıyı yeraltına taşımaya devam ederek doğanın bizlere sunmuş olduğu bu avantajı kullanmaktadır.

Referanslarımız