klima-santralleri

Klima Santrali Nedir?


Klima Santrali atmosferden alınan taze havanın çeşitli koşullandırmalardan sonra mahale gönderilmesini sağlayan cihazdır. Klima santrali bir çok tipte üretilir ama kısaca aşağıdaki başlıklar altında toplayabiliriz.

– Damper Motoru (Taze Hava ve Egzoz veya Karışım)

– Filtre

– Isıtma Serpantini

– Soğutma Serpantini

– Vantilatör

– Aspiratör

Karışım Havalı Klima Santrali

Karışım havalı klima santrali egzoz havasını istenen miktarda taze hava ile karıştırabilen santraldir. Egzoz havası dış havaya göre konfor seviyesine yakın olduğu durumlarda egzoz havası taze havaya karıştırılır ve taze hava damperi kısılarak dışarıdan daha az taze hava alınır bunu bir senaryo ile anlatırsak ; Dış hava 39 derece mahale üflediğimiz hava 24 derece egzoz havası 27 derece bu durumda dışarıdan alınan havanın 24 dereceye indirilmesi için daha fazla soğutma yapmak gerekir soğutmanın çok fazla enerji harcadığını hepimiz biliyoruz bu yüzden dış havayı minimum seviyede tutarak egzoz havasını taze havaya karıştırmak gerekir burada dikkat edilmesi gereken husus egzoz havasının karbondioksit veya VOC ( Bileşik gazlar ) miktarıdır eğer karbondioksit ve VOC oranı normalin üzerinde ise egzoz havasını karıştırmamak gerekir

Karışım havalı klima santralinin kullanılmadığı mekanlar;

– Egzoz havasının zehirli olduğu yerler. (Hastaneler, İlaç Fabrikaları v.b )

– Mutfaklar.

– Egzoz havasının kirli olduğu yerler

Isı Geri Kazanımlı Klima Santrali

Isı geri kazanımlı klima santralinde egzoz havası ile taze hava fiziki olarak birbirine karışmadan ısı geri kazanım hücresinde birbirlerine enerjilerini vererek havayı koşullandırır.

Taze Havalı Klima Santrali

Atmosferden aldığı havayı şartlandırarak mahale gönderen klima santralidir. Bu tip klima santrallerinde vantilatör ve aspiratör hücresi farklı yerlerde olabilir.

1.000- 110.000 m³/h debi aralığında imalat, 12 değişik model ve geniş seçim yelpazesi ile modüler sistem sayesinde demonte yapılabilme, kolay nakledilme ve monte edilebilme özelliğine sahiptir.

Kullanım Alanları

Endüstri (tekstil, kimya, ilaç, matbaa vs. ve konfor (sinema, otel, hastane, lokanta, okul, büro vs.) tesislerinde, havalandırma, ısıtma, soğutma ve nemlendirme amacıyla.

Referanslarımız