rooftop-klima-servisi

Roof-Top Klima Servisi


MK Mekanik olarak sektörde 6 yılı aşkın sürede çalışmaktayız yapmış olduğu işlerde sürekli kendini tanıtan sektörde hızlı adımlarla ilerleyen bir firmadır. Tecrübe ve profesyonel servis imkânı sunan MK Mekanik Roof-Top Klima Servisi hizmetinde sektördeki firmalara göre daha profesyonel ve kaliteli işler sunmayı başarmıştır.

ROOF-TOP KLİMA NEDİR?

Paket tip cihazlar hava koşullandırma sektörünün en önemli konularından birini oluşturur. Bunun en önemli nedeni sunduğu kullanım esnekliğidir. Bu özelliği paket tipi cihazları müşteriler, inşaatçılar, yükleniciler ve mühendisler için çekici kılar. Paket tipi tanımlaması fabrikada monte edilen oda klimaları ve merkezi konut tipi cihazlardan, büyük kapasiteli absorpsiyonlu ve santrifüj su soğutucularına kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsar. Roof-top klimalar olarak da isimlendirilen çatı tipi paket tipi klimalarda iç ünite ve dış ünite tek ünite haline getirilmiştir. İkinci bir ünitesi yoktur. Az yer kaplaması, hava debisinin yüksekliği gibi nedenlerden dolayı tercih edilirler. Elektrik enerjisi ile çalışırlar. Isıtma ve soğutma özellikleri vardır. Hava kanalları aracılığı ile istenilen mekanlara şartlandırılmış hava dağılımı yapılır.

Geri dönüşümlü ortam havası ile çalışabildiği gibi %100 taze hava ile de çalışabilirler. Çatı tipi paket klimalar, alışveriş merkezleri, hipermarketler, sinemalar, ofisler, kantinler ve restoranlar gibi orta büyüklükteki alanların iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ısı pompalı olarak tasarlanmış ünitelerdir.

Paket tip cihazlarının genel özellikleri;

Bileşenleri fabrikada uyumlu hale getirilmiştir. Performansları fabrikada belirlenmiştir. Fabrikada montajı yapılmıştır. Dış borulama ve kabloma azdır İç veya dış ortama yerleştirilebilirler.

Çatı Tipi Klima Nedir?

Çatı tipi paket klimaları, paket klima cihazlarının bir parçasıdır ve klima santrali ve kondenser cihazını tek bir yapı içerisinde toplayan, soğutma veya ısıtma çevriminin tümüyle aynı ünite içerisinde gerçekleştiği kompakt ve birleşik bir hava koşullandırıcıdır. Bu cihazlar soğutma-ısıtma kontrolü, havalandırma ve havanın temizlenmesini de kapsayan toplam bir iklimlendirme sağlar. Isının sağlandığı ortam ve ısının verildiği ortam hava olduğu için “havadan havaya” tip iklimlendiricilerdir.İklimlendirme olarak “sadece soğutma” veya “hem ısıtma hem soğutma” yapabilen cihazlar olarak iki ana tipe ayrılırlar. Isıtma işlevi cihazın tersine çevrimle ısı pompası olarak çalıştırılmasının yanında, elektrikli ısıtıcı, sıcak su bataryası veya gaz yakma modülü kullanılarak da sağlanabilir. Soğutma çevriminde ısı iç ortamdan alınır ve dış ortama iletilir. Bu durumda dış ortam tarafındaki batarya kondenser, iç ortam tarafındaki batarya ise evaporatör işlevi görür Isıtma çevriminde ise soğutma çevriminin tersine ısı dış ortamdan alınır ve iç ortama iletilir. Bu durumda dış ortam tarafındaki batarya evaporatör, iç ortam tarafındaki batarya ise kondenser işlevi görür.

Rooftop cihazları da içinde hem soğutma hem de havalandırma ünitelerini içerdikleri için bakımları daha çok zaman almaktadır. Gerek kompresör,evaporatör bölümleri gerekse fan-motor bölümleri ve bunların selenoid vana, kayış, rulman, filtre gibi aksamları ciddi bir bakım gerektirmektedir. Rooftop çatı tipi klima cihazlarının bakımı mutlaka yaptırılmalıdır. Bu şekilde işiniz için hayati önem taşıyan sisteminizin, sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini garantilemiş olursunuz.

Dilerseniz periyodik bakım anlaşması yaparak üretiminizde verimlilik ve tüketiminizde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Aksesuarları

Kondenser muhafazası, elektrikli rezistans, iki veya üç sıra sulu ısıtıcı batarya, su bataryası için üç yollu vana, güçlü elektrik motoru ve iletim aksamları, kablolu uzaktan kumanda aksesuarları mevcuttur.

Referanslarımız